Na Studziennej TBS wyciął kilkudziesięcioletnią jodłę

Czym żyje Pruszków? Miejsce spotkań mieszkańców Pruszkowa.

Na Studziennej TBS wyciął kilkudziesięcioletnią jodłę

Postprzez Taylor » 26 mar 2017 15:36

Bardzo przykra sprawa.
Na swojej budowie nowych bloków przy ulicy Studziennej w sobotę 25 marca TBS Zieleń (?!) Miejska wycięła dorodną kilkudziesięcioletnią jodłę. Przetrwała rozbiórkę starych bloków, wykopanie i szalunek fundamentów pod nowy blok a teraz widocznie komuś przeszkadzała.
Przychylam się do postulatu z tego forum:
Może ta sprawa zainteresuje znanego obrońcę przyrody pana wiceprezydenta a może nawet przyjedzie on posadzić jakieś nowe drzewko.
http://forum.studzienna.pruszkow.pl/index.php/topic,213.0.html
Taylor
Aktywny

Re: Na Studziennej TBS wyciął kilkudziesięcioletnią jodłę

Postprzez zenobiusz » 27 mar 2017 21:47

Oczywiście jesteś pewny tego, że TBS robiąc to złamał prawo? :)
zenobiusz
Redaktor

Postprzez Taylor » 28 mar 2017 13:12

Oczywiście nie ma afery bo nie znaleziono wiewiórki.
Taylor
Aktywny

Postprzez zenobiusz » 28 mar 2017 18:23

Nie chodzi o wiewiórkę. Tylko o to co zawsze w Twoich wypowiedziach - zachowanie umiaru i rozsądku.
Lex Szyszko to zło, akcje takie jak w Parku Potulickich (ale i innych miejscach w Polsce), gdzie całe połacie przestrzeni bezmyślnie ogałacane są z drzew to dramat. I mówię to bez cienia ironii. Bulwersuje mnie to.
Natomiast tutaj mówimy o jednym drzewie. Drzewie, które i tak nie pełniło żadnej funkcji rekreacyjnej, ani nie było z niego żadnych korzyści, prócz tego że było. Większość osób przechodzących czy przejeżdżających Studzienną pewnie nawet go nie zauważała. Faktycznie - skandal. Skandal do kwadratu. Piotrzkowski do zwolnienia.
BTW jak widzę forum studzienna nie zmieniło się nic a nic. Powyrażają oburzenie w necie, a potem nic z tym nie zrobią. Analogicznie jak w przypadku budowy tych bloków. Żenada trwaaaa.
zenobiusz
Redaktor

Postprzez Taylor » 28 mar 2017 23:00

Twoje kolego opinie o żenadzie forum przekaż do forumnowego admina, mam nadzieję, że odpowie w modnym ostatnio stylu "mamusia nie pozwala mi rozmawiać z burakami" (bez urazy).
Przemyśl też "żelazną logikę", jedno drzewo można wyciąć.
Przypuszczam, że te aferowe wycinki mogły być przecież robione pojedynczo, jedno drzewo po drugim.
A na odchodne uwaga, albo władcy Pruszkowa prawdziwie dbają o środowisko i drzewostan albo ostatnie ich wypowiedzi w takich sprawach to tylko puste frazesy i hipokryzja.
Taylor
Aktywny

Postprzez zenobiusz » 29 mar 2017 09:43

A gdzie kolega Taylor był jak starostwo wycinało drzewa na terenie nowego Zana? Tak to wyglądało:
https://www.google.pl/maps/@52.1678945, ... 312!8i6656
Drzewa na pewno też miały kilkadziesiąt lat. Nie trzeba ich było wycinać, budynek nie musi stać w ostrej granicy, nikomu by nie przeszkadzało gdyby oddzielały od ulicy drzewa. A gdyby już nie było wyjścia to ile nasadzeń w zamian w innym miejscu dokonał powiat?
Ach, zapomniałem. To robił powiat, a nie TBS, więc jest ok. Tzw. moralność Kalego.
zenobiusz
Redaktor

Postprzez Taylor » 29 mar 2017 12:05

Jestem taki zły Kali bo nie krzyczałem :
http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,wycieli-300-drzew-w-ogrodzie-krasinskich-skandal-dewastacja,72549.html
Po prostu nie jestem ekologiem żeby gardłować przy wycince każdego drzewa. Ja jestem egoistą i interesują mnie te piękne drzewa, które rosną w mojej okolicy. Na obrazku z ul. Obrońców Pokoju/Daszyńskiego nie widzę żadnej jodły ani drzew iglastych. Przecież według polityki rewitalizacji (np.warszawskiej) powinno się wycinać stare drzewa liściaste np. topole i klony. Topola żyje 60, 70 lat.
Taylor
Aktywny

Postprzez zenobiusz » 29 mar 2017 12:32

No niestety, drzewa iglaste również tam były i poszły pod topór.
http://www.wpr24.pl/img/zdjecia/foto_old/zan_bs.jpg
Jak widzisz sięgały drugiego piętra, miały zatem ok. 5 metrów. Już ich nie ma.
zenobiusz
Redaktor

Postprzez Taylor » 01 kwi 2017 11:37

Dzisiaj 1 kwietnia, idę ja sobie ulicą Kościuszki a tuż przy nowowybudowanym budynku Liceum Zana widzę dwa dorodne, kilkumetrowe drzewa a sam budynek przesunięty z tego powodu od granicy działki. Myślę ja sobie, to pewnie taki żart a jutro wszystko wróci do normy. Zobaczymy.
Nie trzeba ich było wycinać, budynek nie musi stać w ostrej granicy

Ciężki jest los propagandzistów, a teraz to już nawet muszą kłamać.
Taylor
Aktywny

Postprzez zenobiusz » 01 kwi 2017 16:41

To co napisałeś ma teraz modną nazwę - samozaoranie.
Ja nigdy nie twierdziłem, że usunięto wszystkie drzewa. Tak, dwa zostały. Czy takie dorodne to ciężko powiedzieć, na razie to dwa kikuty, ciekawe jak im się będzie żyło w towarzystwie takiego budynku tak blisko. Ale to czas pokaże.
Budynek Zana nie powstał wyłącznie od strony Kościuszki. Jego dłuższa krawędź przebiega wzdłuż ulicy Obrońców Pokoju. Kiedyś w tym miejscu było ogrodzenie boiska oraz drzewa, które dawały cień na chodnik oraz dość dobrze izolowały szkołę i jej teren od sąsiedniej ulicy. O walorach estetycznych nie wspomnę. Dziś w ostrej granicy stoi budynek, drzewa tam nie uświadczysz nawet jednego, o czym świadczy zdjęcie. Zrobione też dziś.
Także tego... :D
Załączniki
20170401_162403_HDR.jpg
zenobiusz
Redaktor

Postprzez Taylor » 01 kwi 2017 19:36

Samozaoranie :))), 1 kwietnia
Kiedyś w tym miejscu było ogrodzenie boiska oraz drzewa, które dawały cień na chodnik oraz dość dobrze izolowały szkołę i jej teren od sąsiedniej ulicy. O walorach estetycznych nie wspomnę.

Patrz zdjęcie :
2017-04-01_18.26.44-480x730.jpg
O walorach estetycznych nie wspomnę
Taylor
Aktywny

Postprzez zenobiusz » 02 kwi 2017 14:42

No cóż. Nie da się ukryć, że każdy ma inne poczucie estetyki. Jednej osobie podoba się jedno drzewko rosnące przy ulicy (np. przy Studziennej) albo dwa suche kikuty pozostawione łaskawie przy budowie liceum. Innej osobie podoba się zadrzewiony obszar w centrum miasta, bo przyjemnie było chodzić w cieniu tych drzew, słuchać szumu ich liści i obserwować całkiem spory kawałek trawy obok tych uratowanych kikutów, gdzie rosły mlecze i cieszyło to oczy. O gustach się nie dyskutuje ;)
Załączniki
Bez tytułu.jpg
zenobiusz
Redaktor

Postprzez Taylor » 03 kwi 2017 12:32

Widać to prawda co mówią, z biegiem lat zmienia się poczucie estetyki a i wspomnienia płatają figle, co widać na załączonym obrazku gdzie możemy się przekonać, że na betonie rosły mlecze.
Różnica między jednym drzewkiem przy Studziennej czyli jodły srebrzystej a samosiewkami przy Obrońców Pokoju jest jakościowa. To było piękne drzewo rzadko spotykane jako rosnące przy ulicy, bez szczególnej opieki. A jeszcze żeby było ciekawiej, tę jodłę wraz z kilku innymi na Studziennej i okolicy zasadzono kilkadziesiąt lat temu z inspiracji ówczesnych władz miejskich Pruszkowa.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jod%C5%82a_szlachetna
Jodła szlachetna występuje w stanie dzikim w górach na zachodzie Ameryki Północnej, od Waszyngtonu do Północnej Kalifornii, w wilgotnych lasach na wysokości 900-1800 m n.p.m.[1] Rzadko jest sztucznie introdukowana w lasach Europy Środkowej, znacznie częściej występuje w parkach i ogrodach.
Taylor
Aktywny

Postprzez zenobiusz » 04 kwi 2017 20:26

Umiesz poprawić humor.
Z Twoich wypowiedzi wynika, że to drzewo na Studziennej powinno być niemalże pomnikiem przyrody i występować w przewodnikach po okolicy jako niesamowity okaz przyrodniczy. Unikat na skalę regionalną. Tymczasem sadzonka takiego drzewa kosztuje mniej niż 100zł i każdy może ją wyhodować. Tak jak zacytowałeś - w lesie w naszym regionie to trudne, natomiast ogrody i parki są tym drzewom przyjazne i nie jest to jakiś szczególny wyczyn.
A co do samosiejek - drzewa, które wycięto nie wiadomo po co i dlaczego w Parku Potulickich też w dużej mierze były samosiejkami. Czyli ich wycinka nie razi Twojego poczucia estetyki i nie bulwersuje Cię ani trochę?
zenobiusz
Redaktor

Postprzez Taylor » 05 kwi 2017 13:36

Jodła srebrzysta to drzewo ładnie wyglądające, nie uciążliwe dla otoczenia ale trzeba czasu i zabiegów by urosło okazałe. Dlatego właśnie najlepiej sprawdza się w ogrodach. Sadzonki drzew można zakupić po 1 zł a nawet taniej a cena zależy od rodzaju i wieku roślinki.
Wycinki w Parku Potulickich to temat na nowy wątek, możesz spróbować może ktoś z Tobą podyskutuje.
Taylor
Aktywny

Następna strona

Powrót do Nasze Miasto Pruszków