Będzie nowelizacja przepisów dot. prawa jazdy

Dział dla miłośników motoryzacji. W Pruszkowie też jeżdżą fajne furki... ;-)

Będzie nowelizacja przepisów dot. prawa jazdy

Postprzez marek » 05 sty 2012 18:15

Ministerstwo transportu chce, aby nowy system zdawania na prawo jazdy zaczął obowiązywać od stycznia 2013 r., a nie od połowy lutego br. W związku z tym chce znowelizować ustawę o kierujących pojazdami.

Więcej: http://moto.onet.pl/1655175,1,bedzie-no ... tml?node=2

Hi, a moja córka ma zdawać 31-01-2012.
Obrazek[/url]
marek
Moderator

Zdjęcia: 13

Re: Będzie nowelizacja przepisów dot. prawa jazdy

Postprzez SZP4K3R » 05 sty 2012 20:37

Moja dziewczyna też popędziła na prawko z końcówką zeszłego roku i niedługo będzie podchodzić do egzaminu. W sumie może i ja też zacznę teraz póki jeszcze jest czas :)
Własne pędy, własne liście,
Zapuszczamy - każdy sobie.
I korzenie, oczywiście,
Na wygnaniu, w kraju, w grobie,
W dół, na boki, wzwyż ku słońcu,
Na stracenie, w prawo, w lewo...
Kto pamięta, że to w końcu,
Jedno i to samo drzewo...
SZP4K3R
Redaktor

Numer Gadu-Gadu: 2432401

Postprzez marek » 05 sty 2012 22:04

To niewiele masz czasu, tylko rok :lol:
Obrazek[/url]
marek
Moderator

Postprzez SZP4K3R » 05 sty 2012 22:36

Wyczuwam nutkę ironii w Twojej wypowiedzi ;)
Własne pędy, własne liście,
Zapuszczamy - każdy sobie.
I korzenie, oczywiście,
Na wygnaniu, w kraju, w grobie,
W dół, na boki, wzwyż ku słońcu,
Na stracenie, w prawo, w lewo...
Kto pamięta, że to w końcu,
Jedno i to samo drzewo...
SZP4K3R
Redaktor

Numer Gadu-Gadu: 2432401

Postprzez Defi » 05 sty 2012 22:39

Jak to marek i jego wypowiedzi ;) Ale może dasz radę chłopaku do 2013 jeszcze trochę czasu ;D
Defi
Administrator

Zdjęcia: 8
Numer Gadu-Gadu: 217796

Postprzez marek » 06 sty 2012 12:06

Tym bardziej że od lata rzucą się na ośrodki bo przepisy na egzaminach się zmienią w 2013.
Obrazek[/url]
marek
Moderator

Postprzez Kolonis » 11 lip 2017 12:08

Jako alternatywa - można iść na Ukrainę i aby się tam jazdy.
Prawo jazdy we Lwowie
Kolonis
Nowy

Numer Gadu-Gadu: 44

Postprzez cukiereczka » 14 lip 2017 13:40

A wymieniliście sobie dokumenty na obecnie obowiązujący wzór? Nie wiem co to zmienia i jaka jest różnica?
cukiereczka
Nowy

Postprzez marek » 19 lip 2017 20:18

Nie ma co się spieszyć.

Kod: Zaznacz cały
Prawo jazdy wydawane jest na czas określony, a nie jak do tej pory - bezterminowo. Z wymianą możemy jednak zaczekać.
- Mam przed sobą prawo jazdy wydane bezterminowo. Znajomy powiedział mi, ze muszę je szybko wymienić, ale wcześniej zrobić badania lekarskie. Nie są one tanie, ale też ktoś mi powiedział, że nie są konieczne. Czy to prawda? Na różnych stronach są różne informacje na ten temat i już nie wiem... Myślę, że nie tylko ja mam z tym problem - pisze w mailu Czytelnik.
Na początku 2013 roku weszły w życie nowe przepisy ustawy o kierujących pojazdami. Tego dnia również został wprowadzony nowy wzór dokumentu prawa jazdy obowiązujący w państwach Unii Europejskiej. Od 19 stycznia ubiegłego roku „prawko” jest wydawane na 15 lat, po upływie tego czasu konieczna jest jego wymiana.
Co z dokumentami, które wcześniej zostały wydane bez terminu ważności?
Prawa jazdy wydane przed 19 stycznia 2013 roku będą wymieniane w latach 2028 – 2033. Do przedłużenia dokumentu będzie potrzebna aktualna fotografia, wniosek do starosty oraz opłata za wydanie prawa jazdy. Badania będą musieli wykonać zawodowi kierowcy, którzy jeżdżą ciężarówkami bądź autobusami.
- Przy wymianie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T nie trzeba ponownie zdawać egzaminu, ani przechodzić dodatkowych badań lekarskich, chyba że prawo jazdy zostało wydane na czas określony ze względu na ograniczenia zdrowotne –  w grudniu ubiegłego roku oświadczyło Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.
Jeśli zatem nie zmieniły się nasze dane, jak np. nazwisko, warto zaczekać do 2028 roku. Co prawda nie będzie potrzebna wizyta u lekarza, ale wymiana dokumentu wyniesie nas 100,50 zł. Badania będą musiały przechodzić osoby, które posiadają kat. C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E. W ich przypadku dokument będzie ważny tylko 5 lat.
Jak wymienić prawo jazdy?
Wniosek o wydanie nowego dokumentu składa się w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zameldowania. Do wniosku należy dołączyć ksero dowodu osobistego, dotychczasowe prawo jazdy lub oświadczenie o jego utracie (zagubieniu, kradzieży), jedną fotografię o wymiarach 3,5 x 4,5 cm w pozycji lewego półprofilu, dowód wpłaty kwoty 100,50 zł za wydanie dokumentu.

http://www.express-miejski.pl/wiadomosc ... -na-15-lat
Obrazek[/url]
marek
Moderator

Postprzez wojciech1 » 25 lip 2017 14:14

marek napisał(a):Wniosek o wydanie nowego dokumentu składa się w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zameldowania.
:?: Wydaje mi się, że w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania.
wojciech1
Bywalec

Postprzez marek » 26 lip 2017 13:15

Może, cytowałem i nie sprawdzałem treści :oops:
Obrazek[/url]
marek
Moderator

Postprzez onest » 25 sie 2017 07:28

Analizowałem temat i raczej to prawo nie wejdzie w powszechnym wydaniu, z tego względu że byłoby to karkołomne i trochę pozbawione sensu. Przecież ktoś kto zdał egzamin teoretyczny z przepisów ruchu drogowego i będzie regularnie jeździł samochodem - utrwala znajomość. Bez nich nie byłby w stanie bezpiecznie poruszać się samochodem.
Może tutaj chodzi o wyrywkową znajomość kodeksu drogowego? Bo jeżeli chodzi o przepisy o ruchu drogowym, gdy zachodzi potrzeba zacytowania jakiegos, to chyba nikt nie zna. Ale zobaczcie ile tego jest https://www.ltesty.pl/prawo-o-ruchu-drogowym/ - wtedy może 1/10 z obecnych kierowców miałaby prawko. Może o to chodzi, aby zmniejszyć ruch na drogach?
onest
Użytkownik

Powrót do Kącik Motoryzacyjny, Pruszków - mechanika samochodowa.